اصول اخلاقی انتشار مقاله

بیانیه اصول اخلاقی و تخلفات نشر

اصول نشر

اصول نشر مجله پیکره دانشگاه شهید چمران اهواز بر مبنای روند و فرآیندی مدون و قانومند بنا شده که سیاست‌های کلان مجله هم از همین روند  تبعیت می­کند. تطابق و همخوانی محتوای مقالات ارسال شده با حوزه کاری مجله ،یکی از سیاست‌های مجله می‌باشد.دستور العمل‌ها و راهنمایی‌های کمیته اصول اخلاقی نشر نیز همین مطالب را بررسی می نماید. مقالات ارسال شده می بایست فاقد هرگونه اتهامی مانند توهین و افترا، نقض قوانین حق تکثیر و نشر و سرقت ادبی باشند. نظرات داوران هم بخشی دیگر از روند تصمیم‌‌گیری می‌باشد. نتایج این دو قسمت تصمیم نهایی برای هر مقاله را مشخص می­کند. مجله پیکره دانشگاه شهید چمران اهواز حق انتخاب مقالات ارزشمند ارسالی برای چاپ و انتشار را برای خود محفوظ می‌داند.

 

محرمانگی

مجله پیکره دانشگاه شهید چمران اهواز متعهد و پایبند به حفاظت از تمامی اطلاعات مقالات ارسالی  در مواقع خاص و درمقابل افراد غیرقابل اعتماد، می باشد. از این جهت، این اطلاعات تنها در اختیار هیأت تحریریه، داوران و مشاوران قرار خواهند گرفت.

 

شناسایی ومقابله با اتهامات ناشی از سوءرفتارها و رفتارهای غیرقانونی پژوهشی

ناشر و سردبیر مجله اقدامات معقول و مدونی را جهت شناسایی و جلوگیری از انتشار مقالاتی که در آن‌ها سوءرفتارهای پژوهشی شامل سرقت ادبی، دستکاری ارجاعات، و ساخت داده صورت گرفته است، انجام خواهند داد. در هیچ موردی مجله و یا دست‌اندرکاران آن چنین سوءرفتارهایی را آگاهانه حمایت نکرده واجازه وقوع این اتفاق را نخواهند داد. در صورت مشاهده چنین اتهاماتی ناشی از سوءرفتار‌های پژوهشی مربوط به مقاله چاپ و منتشر شده، توسط ناشر مجله و یا ویراستار، باید از دستورالعمل‌های کمیته اصول اخلاقی نشر پیروی نماید.

 

منابع درآمد/تبلیغات/بازاریابی مستقیم

مجله پیکره توسط دانشگاه شهید چمران اهواز حمایت مالی شده، و منبع دیگری جهت تأمین هزینه‌ها ندارد.همچنین این مجله هیچ‌گونه تبلیغ و آگهی را برای درج در سایت و یا بصورت مقاله گزارشی نخواهد پذیرفت.

 

برنامه انتشار/ بایگانی

مجله پیکره دانشگاه شهید چمران هر ساله چهار شماره منتشر می‌کند. تمامی مطالب از ابتدا تا آخرین شماره، برای همیشه در وبسایت مجله باقی خواهند ماند. همچینین این مجله قصد دارد در پایگاه  Scopus و Clarivate Analytics  نمایه شود.

 

مسئولیت‌های نویسنده

نویسندگی

مقاله ارسالی برای چاپ و ارجاع در مجله، می‌بایست توسط نویسنده و یا نویسنگان خود تأیید شده باشد. از این رو نویسنده یا نویسندگان می‌بایست حضوری فعال در طراحی و فراهم آوردن موارد مورد نیاز مقاله خود داشته باشند. همه نویسندگان بایستی به دقت محتویات مقاله خود را بررسی کرده و نسخه‌هایی و ارسالی مقاله می‌بایست به تأیید آن‌ها رسیده باشد. نویسندگان، مسئول محتویات مقاله ارسالی خود می‌باشند. آن‌ها همچنین می‌بایست قراردی مبنی بر همکاری و مشارکتشان در نگارش نسخه ارسالی مقاله، جهت تأیید به امضاء برسانند. مقالات تنها در صورتی برای چاپ در نظر گرفته می‌شوند که رضایت تمامی نویسندگان اعلام شود.

 

 اصالت و سرقت ادبی

نویسندگان می‌بایست محتویات اصلی و بدیع خود را برای چاپ در مجله ارائه دهند. در مقالاتی که بخشی از مقالات دیگر در آن‌ها استفاده شده، نویسنده و یا نویسندگان بایستی به درستی به منبع متن استفاده شده اشاره کرده و به آن ارجاع دهند. مجله پیکره دانشگاه شهید چمران اهواز با استفاده از نرم افزار همانندجو در روند بررسی خود برای تشخیص اصالت مقالات ارسالی بهره می گیرد.

 

انتشار چندگانه،مازاد و همزمان

نویسندگان نباید مقالاتی که قبلا در مجلاتی دیگر ارائه شده‌اند را ارسال و استفاده نمایند. در موارد ارسال همزمان مقالات برای بیش از یک مجله مطابق با قوانین اصول اخلاقی نشر عمل خواهد شد.

 

 

تأیید منابع

تایید و اعلام منابع استفاده شده از دیگر پژوهشگران همواره الزامی است. نویسندگان همواره بایستی به مقالاتی که در تعیین ماهیت مقاله ارسالی تأثیرگذار هستند، اشاره نمایند.

 

افشا و تعارض منافع

تمامی نویسندگان می‌بایست در نسخه ارسالی مقاله خود هرگونه اختلافات مالی و یا تعارضات  اساسی منافع خود ،که ممکن است تحت تأثیر نتایج و یا تفسیر مقاله قرار گیرند را اعلام کنند. همچنین تمامی منابع حامیان مالی از پروژه بایستی اعلام گردند. لازم به ذکر است نحوه تأمین هزینه ­های پژوهش منتج به مقاله بایستی ذکر گردد.

 

وظایف و مسئولیت های داوران

داوران همکار نقش موثر و مهمی در کمک به سردبیر برای اتخاذ تصمیمات  ویراستاری علمی دارند. همچنین آن‌ها در فرآیند مکاتبات ویراستاری با نویسندگان، آن‌­ها در راستای بهبود مقالات خود یاری می‌نماید.

هر نسخه خطی دریافت شده برای بررسی باید به عنوان اسناد محرمانه تلقی شود. آن‌ها نباید به دیگران نشان داده شوند یا با آن‌ها بحث شود مگر در مواردی که ویرایشگر آن را مجاز کرده است.

بررسی ها باید به صورت عینی انجام شود. انتقاد شخصی از نویسنده نامناسب است. داوران باید نظرات خود را به وضوح و با استدلال های مستند بیان کنند.

هرکدام از داوران همکاری که احساس می­کنند فاقد توانایی لازم برای داوری و بررسی نسخه ارسالی مقاله‌ای می‌باشند  و یا امکان بررسی و داوری سریع و به موقع مقاله برایشان فراهم نمی‌باشد، می‌بایست با اطلاع به سردبیر، خود را از پروسه داوری خارج نمایند.

 

گام‌های آینده

پیکره  مراحل عضویت در کمیته اخلاق نشر (COPE) را آغاز کرده است. در حال حاضر، ما تا حد امکان از اصول آن پیروی می کنیم، در مورد نحوه برخورد با اعمال سوء رفتار و از این طریق متعهد به بررسی اتهامات سوء رفتار به منظور اطمینان از یکپارچگی پژوهش‌ها می شویم.

 

هزینه بررسی اولیه و چاپ 

به منظور بررسی و داوری اولیه مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال و پس از پذیرش نهایی،  می‌بایست مبلغ ۳۵۰۰۰۰۰ ریال جهت چاپ مقاله از طریق درگاه پرداخت اینترنتی توسط نویسندگان واریز شود.